Udostępnij
Skomentuj

Co to lampa pierścieniowa? Jakie ma funkcje i jak optymalnie wykorzystać jej możliwości?

Prawidłowo oświetlone zdjęcie jest podstawą fotografii. Sprawdź jak lampa pierścieniowa pomaga osiągnąć ten cel.

Czym jest i do czego służy lampa pierścieniowa?

Podstawą w sztuce fotografii jest umiejętność wykorzystania naturalnego światła. Odpowiednie światło często bywa czynnikiem niezbędnym do uzyskania zamierzonego efektu wizualnego dla fotografowanego obiektu. Właściwe ustawienie oświetlenia pozwala na podkreślenie poszczególnych elementów sceny lub ich skuteczne ukrycie. Praca fotografa byłaby jednak mocno utrudniona, gdyby możliwość wykonania zdjęcia zależała wyłącznie od warunków atmosferycznych i krótkiej pory dnia z odpowiednim nasłonecznieniem. Nie sposób wykorzystać w pełni światła dziennego do profesjonalnej pracy w studio. W odpowiedzi na zapotrzebowanie fotografów zaczęto używać sztucznego oświetlenienia. Osobą, która jako pierwsza zastosowała pierścieniowy kształt lampy, był Clifford Coffin. Pierwowzorem był ring light używany w gabinecie stomatologicznym.

Polecane lampy pierścieniowe

Nazwa lampy wywodzi się od jej kształtu i układu, jaki tworzą wchodzące w jej skład punkty świetlne. Zdobywająca popularność i powszechne uznanie lampa pierścieniowa jest alternatywą dla innego rodzaju oświetlenia stosowanego dotychczas zarówno przez amatorów spełniających się w swoim hobby, jak i przez profesjonalne studia fotograficzne. Szczególnie często wykorzystywana bywa w fotografii bezcieniowej, produktowej, portretowej czy przy zdjęciach makro.

Z uwagi na swoje właściwości, lampy pierścieniowe bywają stosowane również przez ekspertów od makijażu i wizażu bądź tatuażu. Jakość oraz charakter oświetlenia doceniony został także przez streamerów, youtuberów i influencerów publikujących swoje treści w mediach społecznościowych. W porównaniu z popularnymi softboxami, pierścienie są zazwyczaj lżejsze i poręczniejsze w przenoszeniu.

Czym różnią się od siebie poszczególne modele lamp? Na jakie kluczowe parametry i funkcje warto zwrócić uwagę?

Najczęściej wyróżnia się cztery typy lamp pierścieniowych. Pierwszy z nich to najbardziej popularne modele ze światłem stałym. Zwyczajowo są instalowane na statywach. Kolejnym są lampy typu makro ring flash, montowane na aparacie oraz ring flash, które działają tak jak znane lampy błyskowe. Można też w tym zestawieniu wyróżnić dedykowaną lampę do telefonu ring do selfie

Niezależnie od typu urządzenia, jednym z najważniejszych parametrów jest rodzaj oświetlenia. W tej kategorii dostępne są lampy pierścieniowe LED oraz fluorescencyjne lampy pierścieniowe. Pierwszą ze wspomnianych opcji buduje się z żarówek typu LED. Jest to wariant energooszczędny o dużej żywotności (blisko 10-krotnie dłuższa — około 100 tysięcy godzin świecenia) w porównaniu od żarówek fluorescencyjnych. Bezsprzeczną zaletą będzie też fakt, że żarówki LED nie nagrzewają się, dzięki czemu unikniesz przypadkowego poparzenia oraz dodatkowego źródła ciepła. Ledowe żarówki generują więcej światła niż żarówki fluorescencyjne tej samej mocy.

Co jeszcze warto wiedzieć o lampie pierścieniowej?

Innym ważnym aspektem przy wyborze sprzętu jest średnica pierścienia oraz moc wyrażona w watach (oznaczone jednostką “W” specyfikacjach technicznych). Lampy o mniejszej mocy i niewielkiej średnicy (do około 40W) nie generują tak silnego światła, aby oświetlić większą scenę w całości. W przypadku zdjęć portretowych doświetlony zostaje środek zdjęcia podkreślając przy tym fakturę skóry. Wybierz niewielkie lampy pierścieniowe, jeżeli interesujesz się zdjęciami niewielkich produktów lub fotografią makro. Mniejsza lampa ring może także zostać skutecznie wykorzystana jako doświetlenie obiektu fotografowanego. Chcąc w pełni oświetlić plan w fotografii portretowej, rozważ zakup pierścieniowej lampy o większej mocy i średnicy (powyżej 40W). 

Pomocną funkcją, umożliwiającą uzyskanie zmiennych efektów, jest regulacja mocy oświetlenia (najczęściej za pośrednictwem pokrętła) oraz temperatury barwowej z reguły w zakresie 2800-6000 Kelwinów. Niektóre lampy mają opcję demontażu połowy panela oświetleniowego, co sprzyja jego kreatywnemu wykorzystaniu.

Jakie akcesoria ułatwiają użytkowanie lamp pierścieniowych?

Podstawowe akcesorium to statyw. Przed wyborem statywu koniecznie zapoznaj się z jego udźwigiem i sprawdź, czy jest wystarczający do stabilnego zamocowania setu. Stojak nierzadko posiada opcję ustawienia lampy pod odpowiednim kątem. Producenci dają wybór między montażem na giętkim wysięgniku, który umożliwia ustawienie lampy w niemal dowolnej pozycji, a montażem na przegubie, pozwalającym na pochylanie i odchylanie lampy pierścieniowej w przód i w tył.

Przydatny jest także dyfuzor w postaci plastikowej lub materiałowej nakładki na lampę. Sprawi on, że światło będzie jeszcze bardziej miękkie i dodatkowo ukryje niedoskonałości skóry. Dyfuzor zwyczajowo posiada barwę białą (około 5500 Kelwinów), ale kupisz go też w barwie pomarańczowej (około 3500 Kelwinów), co pozwoli uzyskać ciepłą barwę światła.

Dla wygody użytkownika do zestawów lamp nierzadko dołączone zostają sanki umożliwiające zamontowanie lustrzanki bądź smartfonu wewnątrz okręgu lub też zestaw do przymocowania lampy na aparat. Część modeli posiada wyposażenie takie jak lustro montowane wewnątrz okręgu lub lupę powiększającą przydatne w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i tatuatorskich. Wizażyści czy vlogerzy z pewnością docenią również dedykowane torby, które nie tylko ułatwiają przenoszenie sprzętu, lecz także ochraniają go przed drobnymi uszkodzeniami. Pokrowiec pozwoli Tobie zabezpieczyć i przenieść ring lampę oraz cały set wraz ze statywem.

Jak poprawnie używać pierścieniowych lamp?

Lampę pierścieniową przed uruchomieniem wystarczy zamontować na stabilnie ustawionym statywie i podłączyć do źródła zasilania. Fotografując przy użyciu ring lamp pamiętaj, że powinny być one ustawione dostatecznie blisko obiektu. Obiektyw aparatu najlepiej trzymać przy obwodzie lampy. Interesujący efekt daje umieszczenie obiektywu wewnątrz okręgu. Dzięki takiemu ustawieniu lampa odbija się w oczach osoby fotografowanej obejmując w ciekawy sposób źrenicę oka, tym samym wzbogacając odbiór zdjęcia i nadając zmysłowości portretowi.

Pierścieniowe lampy do selfie wystarczy umieścić za pomocą klipsa na smartfonie i uruchomić. Sposób mocowania jest w zasadzie kompatybilny dla każdego smartfona. Część lamp montowanych na telefon zasilana jest poprzez wbudowane baterie i nie wymaga żadnego podłączenia. Dostępne są także modele, które mogą zostać podłączone do urządzeń mobilnych za pomocą kabla USB. Fotografie wykonane przy pomocy lamp wyglądają profesjonalnie i z pewnością docenisz uzyskane efekty. 

Lampy do selfie to wydatek rzędu 20-150 zł, natomiast lampy pierścieniowe ze statywem można zakupić już od około 200 zł. Jeżeli szukasz urządzenia do profesjonalnego studia, a Twój budżet na to pozwala, staraj się wybierać produkty renomowanych marek. Dla amatorskiego użytku w zupełności wystarczy ring lampa od budżetowych producentów.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.